Hoş geldiniz dostlarım 

Dostlarım diyorum çünkü cerrahi hayatım boyunca ameliyat ettiğim birçok hasta ile doktor hasta ilişkisinin ötesinde uzun soluklu dostluklarım oldu. Onların dertleri ile dertlendim, mutlulukları ile neşelendim. 

Bu macera 1969 yılında doğduğum ve her zaman Antepli olmaktan gurur duyduğum Gaziantep’te başladı. Daha çocuk yaştan itibaren tüm anneler gibi fedakâr annemin halasının oğlu kendisi de Genel Cerrah olan Op. Dr. Necdet Karslı’ ya özenerek doktor hatta genel cerrah olmak için ilkokula başladım. Ardından Gaziantep Anadolu Lisesi’ni bitirip Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Tıp Fakültesi’ni bitirdiğimde hem işim hem de eşim olmuştu. Hayat boyu en büyük desteğim sevgili eşim, sınıf arkadaşım Nilay’ la mezun olur olmaz evlendik.  Artık cerrahlığa bir adım daha yaklaşmıştım. Gaziantep Devlet hastanesi Acil Servis’te mecburi hizmetimi yaparken şerefli Türk Ordusu’na Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın açmış olduğu sınavı birincilikle kazanarak katıldım. Artık Askeri Doktordum. İki yıl Malatya Erhaç 7. Ana Jet Üssü’nde uçuş doktorluğu ve sağlık amirliği görevlerini tamamladıktan sonra 1997 yılında, çeyrek asırlık hayatım ve cerrahi kariyerimi geçireceğim GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nde asistanlığa başladım. İşte artık neşteri elime almıştım ve ameliyat ederek hastaları sağlığına kavuşturabilecektim. Sevgili çocuklarım Korhan ve Zeynephan ile birlikte İstanbul’da bu cerrahi hayatın içinde beraber büyüdük.

Aynı hastane ve aynı klinikte sırasıyla 2001 yılında Genel Cerrahi Uzmanı, 2003 yılında Yardımcı Doçent, 2006 yılında Doçent, 2012 yılında Cerrahi Onkoloji Uzmanı ve 2013 yılında da Genel Cerrahi Profesörü oldum. Klinikte hemen herkesin ilgilendiği kolorektal hastalıklarla değil de meme ve endokrin cerrahisi ile uğraşmayı seçtim. Cerrahi kariyerimde büyük desteklerini gördüğüm saygıdeğer hocam Prof. Dr. Tuncay Çelenk’i ve kıymetli ağabeyim Prof. Dr. Mehmet Levhi Akın’ı şükranla anmak isterim. Meme ve endokrin cerrahiye olan ilgime büyük katkı sağlayan Prof. Dr. Bahadır Güllüoğlu’nu da müteşekkirim. Norveç’te Haukeland Üniversitesi Tıp Fakültesi Meme ve Endokrin Cerrahi’ si Departmanında Prof. Dr. Jan Eric Varhaug ile çalıştım. Meme kanseri ile birlikte endokrin cerrahisinin tüm konularıyla tiroid, paratiroid ve adrenal bez ve hastalıkları ile ilgilendim.  Erken evre meme kanseri hastalarının cerrahi tedavisinde çığır açan sentinal lenf nodu biyopsisi yöntemini klinikte ilk defa uygulamaya koydum. Dr. Michel Gagner’in 90’lı yıllarda tarif ettiği laparoskopik adrenalektomi ameliyatını kendi kliniğimizde ilk kez 2005 yılında, ayrıca laparoskopik splenektomi (kapalı yöntemle dalağın çıkarılması) amaliyatını da kliniğimizde ilk olarak uyguladım.  Tümü tarafımca gerçekleştirilen laparoskopik adrenal bez ve dalak ameliyatlarından oluşan seri daha sonra uluslararası dergilerde makale olarak yayınlandı.

GATA ve tüm askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na devrinden sonra Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını alan hastanemizde 2016 yılından bu yana Genel Cerrahi Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu olarak çalışmalarıma devam etmekteyim.   

Binlerce hastayı ya bizzat ameliyat ettim ya da ameliyatına iştirak ettim. Hayatlarına dokundum. Özveriyle her zaman elimden gelenin azamisini yapmaya gayret ettim. Yıllarımı verdiğim, tek amacımın güncel ve çağdaş yöntemlerle hızlı ve çözüm odaklı cerrahi tedaviler uygulayarak hastaları iyileştirmek olan ve ödülü ameliyat sonrası sağlığına kavuşan hastanın gülümsemesi olan bu mesleğe hep saygı duydum. Bir hastamın bana sorduğu üzere bir daha dünyaya gelseniz yine cerrah olur muydunuz sorusunun cevabı ben de kesinlikle evettir.  

Dostlarım; En derin saygı ve sevgi dileklerimle sağlıklı günler dilerim. 

Prof. Dr. Yavuz Kurt